Nr 5 kwartalnika „Arttak. Sztuki Piękne” już w sprzedaży!

W najnowszym wydaniu aż trzy znakomite wywiady. Twarzą numeru jest Władysław Stróżewski – profesor zwyczajny, filozof wszechstronny. Jego główne pola zainteresowania to: estetyka, ontologia, metafizyka i aksjologia. Jest redaktorem naczelnym „Kwartalnika filozoficznego” i wykładowcą związanym z KUL i UJ. Rozmowę z Profesorem przeprowadził Paweł Czapczyk.

Ponadto wywiad Macieja Mazurka z Jerzym Kaliną ­– rzeźbiarzem, performerem, reżyserem i scenografem. „Dla mnie początkiem tworzenia – mówi artysta – nie jest manifest, deklaracja ideowa, a konieczność opanowania i uporządkowania stanu umysłu, emocji.”

„Chronić własną teraźniejszość przed tym, co współczesne” to tytuł kolejnej rozmowy, jaką publikujemy na łamach najnowszego numeru. Tym razem Agata Ławniczak rozmawia z prof. Wiesławem Juszczakiem – historykiem, teoretykiem i filozofem sztuki, specjalizującym się w europejskiej sztuce i teorii sztuki XVIII-XIX wieku, malarstwie polskiego modernizmu, archaicznej greckiej filozofii sztuki, dziejach i teorii ornamentu i historii filmu.

Ponadto w numerze:

Kieszenie ciszy Marka Rothki – o malarstwie artysty w kontekście wystawy trwającej w Muzeum Narodowym w Warszawie pisze Anna Szyjkowska-Piotrowska.

Dialog miejsca – relacja z wystawy mistrzów polskiej rzeźby, odbywającej się w Muzeum Zamkowym w Malborku, przygotowana przez Annę Pasek.

W dziale Estetyzacja tekst Macieja Mazurka zatytułowany „Kilka uwag o człowieku estetycznym”.

„Obłęd według Dwurnika” – Ola Koehler interpretuje twórczość artysty tuż po zakończeniu jego wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie.

„Śmierć filatelisty” – jak zawsze znakomity felieton Pawła Czapczyka.

W dziale Sylwetki prezentujemy twórczość czterech artystów – Jana Kucza, Stanisława Białogłowicza, Kiejstuta Bereźnickiego i Tadeusza Gustawa Wiktora.

W najnowszym numerze znajduje się również całkiem nowa propozycja – dział Polemiki,  a w nim polemika Andrzeja Przyłębskiego z tekstem Franciszka Chmielowskiego publikowanym w poprzednim numerze.  „Jedno czy dwa ukąszenia? W obronie Hegla”.

Pismo „Arttak. Sztuki Piękne” dostępne jest w sprzedaży w Empikach, w księgarniach Muzeum Narodowego w Warszawie, Królikarni i w Kamienicy Szołayskich w Krakowie. Zapraszamy również do prenumeraty!