Odkrywanie świata Themersonów

Płocka Galeria Sztuki zaprasza wszystkich studentów i absolwentów wydziałów artystycznych do wzięcia udziału w II edycji konkursu plastycznego „Ulica Themersonów”. Warunkiem uczestnictwa jest wykonanie i dostarczenie do Galerii do trzech prac, wykonane w dowolnej technice rysunkowej (węgiel, ołówek, kredka, frotaż itp.) lub graficznej (linoryt, drzeworyt, akwatinta itp.), w formacie nie większym niż 100 x 70 cm.

Od 2010 roku jest organizowany w Płocku cykliczny, kilkudniowy Festiwal Themersonów SkArPa. Jest to impreza prezentująca sylwetki i twórczość urodzonego w Płocku poety, powieściopisarza, autora opery i filozofa Stefana Themersona i jego żony Franciszki. W 2014 r. po raz pierwszy Płocka Galeria Sztuki zadbała, by jednym z wydarzeń SkArPy stało się otwarcie wystawy pokonkursowej, prezentującej prace nawiązujące do twórczości tych wybitnych artystów. Wernisaż wystawy poprzedził Konkurs plastyczny „Ulica Themersonów”. W tym roku zapraszamy do uczestnictwa w jego II edycji. Regulamin i karta zgłoszeniowa Konkursu, nad którym honorowy patronat objął prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, znajdują się na stronie internetowej Płockiej Galerii Sztuki www.plockagaleria.pl w zakładce edukacja/konkursy.

Pochodzący z Płocka Stefan i jego żona Franciszka Themersonowie w swojej sztuce poszukiwali nowych form wypowiedzi artystycznej. Franciszka malowała i ilustrowała książki, projektowała scenografie i kostium. Jej mąż tworzył literaturę w trzech językach, zaprojektował stół trickowy, napisał operę. Themersonowie wspólnie zajmowali się fotografią i filmem, realizując kilka filmów eksperymentalnych. Stworzyli oficynę wydawniczą Gaberbocchus Press (1948–1979), założyli Common Room – miejsca spotkań intelektualistów, artystów i naukowców (1957–1959. Należeli do grona najbardziej wszechstronnych twórców awangardowych.

Regulamin konkursu dostępny na stronie organizatora www.plockagaleria.pl